Годівля дрібних тварин

 


План

1. Особливості травлення у собак і котів. 

2. Характеристика кормів. Годівля собак і котів.  

3. Основні види кормів для собак і котів.

4. Корисні посилання.


1. Особливості травлення у собак і котів. 

Травлення – це фізіологічний процес, який поєднує в собі фізичну, хімічну і біологічну обробку корму, внаслідок чого складні поживні речовини останнього перетворюються на простіші хімічні сполуки, здатні розчинятись у воді, всмоктуватися в травному каналі у кров та лімфу й засвоюватися клітинами і тканинами тваринТравлення є основним початковим етапом обміну речовин між організмом і навколишнім середовищем, що постійно забезпечує організм енергетичними і пластичними матеріалами у процесі його життєдіяльності.

Про травлення у собак.
Система органів травлення собаки включає:

Ротова порожнина – орган захоплення їжі, роздрібнення, змочування та опробування їжі;

Глотка та стравохід – органи, які проводять їжу в шлунок;

Шлунок, тонкі кишки, печінка, підшлункова залоза – органи перетравлення та всмоктування їжі;

Товстий кишечник – орган тимчасового накопичення неперетравлених останків їжі та виведення їх із організму.

Слина собак – суміш секретів усіх слинних залоз (рН=7,55), практично не містить ферментів, а основною функцією є зволоження слизової оболонки ротової порожнини та язика й забезпечення охолодження організму за рахунок випаровування води. Найвищою функціональною активністю вирізняється привушна слинна залоза.

Механізм перистальтики полягає в скороченні стравоходу вище та розширенні його нижче кормової грудки, чим і полегшується переміщення корму. Цьому сприяє секрет слизових залоз стравоходу. Собаки легко проковтують великі шматки м’яса й кістки. Швидкість руху травної грудки у стравоході собак досягає 5 см/с, а час її просування по стравоходу – 4-5 с.



ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

Чим масивніша тварина, тим менша потреба у енергії з розрахунку на 1 кг живої маси.

У літній період добова потреба в енергії знижується, а взимку зростає орієнтовно на 15%.

Енергетичні витрати для псів вищі, ніж для сук, а молодняку – більші, ніж повновікових тварин.

Легкозбудливі собаки ніжної та щільної конституції витрачають на процеси життєдіяльності більше енергії, ніж тварини з рихлою конституцією та зажирілі, флегматичні.


Потреба собак у поживних речовинах





Про травлення котів

Кішки – ссавці сімейства котячих, відносяться до хижаків і за типом харчування є м'ясоїдними. У кішки 30 гострих зубів, які призначені для розгризання і розривання їжі, але не розжовування. Бічний рух щелеп у кішки відсутній, а емаль її зубів приблизно в 10 разів тонша, ніж у людини.

У кішок відсутнє вироблення слинної α-амілази, яка є основним травним ферментом тварин. Внаслідок цього у кішок не здійснюється попередня обробка вуглеводів перед потраплянням у кишечник. Слина кішки на 90% складається з води й на 1% – зі слизових речовин.

Шлунок призначений для прийому невеликих порцій їжі кілька разів на день. Рівень pH шлункового соку кішки більш кислий, ніж у людини, що сприяє перетравленню кісток і знищенню патогенних бактерій.

Тонкий кишечник пристосований до перетравлювання білків, жирів і вуглеводів (включаючи крохмаль). Бактеріальна ферментація відбувається в товстому кишечнику. У ньому ж здійснюється всмоктування води та електролітів, а також ферментація клітковини з утворенням коротких жирних кислот.

Білки необхідні для росту киці й підтримки тонусу її м'язів, вони є складовою шерсті, шкіри, кігтів і м'язів. Різні білки виконують особливі функції утворення та оновлення всіх тканин організму, а також його росту й розвитку. Основним джерелом білків у раціоні кота є м'ясо, риба, яєчний білок, зернові та молочні продукти.

Цукри не виконують ніяких профілактичних або лікувальних функцій в організмі котів, а при їх надлишку в готовому кормі можуть викликати ожиріння і діабет, діарею та сприяти надлишковому росту бактерій тонкого кишечнику.

За нормальних умов дорослим кішкам потрібно вживати помірну кількість жирів. В іншому випадку є ймовірність появи надмірної ваги, що призводить до ожиріння.

Мінеральні речовини – кальцій, фосфор, калій, хлорид натрію, магній, а також мікроелементи – залізо, мідь, марганець, цинк і селен необхідні для зміцнення зубів, кісток і для ефективного обміну речовин.


ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

При годівлі котів збалансованим готовим кормом, необхідності у будь-яких мінеральних добавках немає.

2. Характеристика кормів. Годівля собак і котів

Про корми та годівлю собак

Найпоживнішим кормом для собак є м’ясо, частка якого в раціоні повинна становити 25-30% за калорійністю. М’ясо собакам згодовують у сирому та вареному вигляді: конину, птицю, яловичину,  гризунів, баранину,    ембріони ВРХ, свинину. Можна згодовувати м’ясо від с.-г. тварин, що загинули внаслідок незаразних хвороб, але ретельно проварене (тільки з дозволу ветлікаря). М’ясо дрібних диких тварин, гризунів і птахів дають у вигляді тушок (сирих і варених) без шкіри, пір’я та нутрощів.



У годівлі собак також використовують субпродукти до 30% за калорійністю раціону та кістки тваринам усіх вікових груп, починаючи з 2-3-місячного  віку.

Не можна згодовувати кісток тваринам після тривалого голодування, викликаного шлунково-кишковим захворюванням, а також цуценятам трубчастих кісток птахів!

Кров, одержану від забою с.-г. тварин, згодовують із 2-3-місячного віку. Вона містить повноцінні білки (до 70% сухої речовини), залізо, мідь та інші мінеральні елементи і зразу після одержання має бактерицидні властивості.

Свіжу кров худоби та коней згодовують собакам сирою протягом 3-5 год. після одержання, а кров свиней та одержану понад 5 год. обов’язково варять. Великі даванки крові можуть призвести до білкового отруєння тварин. Кров’яне борошно – не більше 50 г на добу.

Із кормів тваринного походження собакам згодовують також молочні продукти, яйця, сало, масло, комбіжир. Сирі яйця – для щенят, лактуючих сук, хворих тварин, псів у період в’язки. Тваринні жири згодовують собакам у холодний період року як добавку до основного раціону по 20-25 г/добу.

Житній і пшеничний хліб – додають до молока, супу, бульйону, зрідка згодовують у натуральному вигляді (краще черствим).

Із круп використовують манну, кукурудзяну, пшоняну, гречану, перлову та ячмінну. Перлову крупу вводять до раціону собак при ожирінні й закрепах. Рис для собак, як і вівсянка, дієтичний корм (відвар його позитивно впливає на функцію травного каналу).


ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

Молочні продукти не можна зберігати в оцинкованому посуді, оскільки сполуки молочної кислоти з цинком викликають у собак катар слизових оболонок травного каналу, а також виразки шлунку та дванадцятипалої кишки!  Зерно бобових у раціони собак уводять рідко, оскільки воно важко перетравлюється і поживні речовини погано засвоюються.

Овочі та коренебульбоплоди – важливе джерело вітамінів, мінеральних речовин, легкорозчинних вуглеводів, органічних кислот, пектинових речовин і клітковини. Вони сприяють секреторній діяльності травних залоз, стимулюють моторику кишечнику, підвищують рівень засвоєння поживних речовин раціонів (частка у раціонах дорослої тварини має становити 8-10% його добової калорійності).

Собакам згодовують капусту (свіжу та квашену), моркву, буряки, салат, щавель, шпинат, гичку буряків і моркви, топінамбур.

ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

Картопля – енергетичний корм, але погано перетравлюється, тому попередньо її треба ретельно помити, обламати паростки та потім зварити (найдоцільніше згодовувати її у супах).

Зелені корми можна давати у подрібненому вигляді свіжими або як добавки до супів і каш. У годівлі собак також використовують варені гарбузи, помідори, огірки та баклажани. У раціонах собак можна використовувати і свіжі незабруднені відходи їдалень та ресторанів. Перед згодовуванням їх обстежують на наявність гострих кісток, великих кількостей оцту, перцю, гірчиці та сторонніх домішок (бите скло тощо).


Про корми та годівлю котів

Кількість смакових рецепторів у кішки – всього 500, тоді як у людини – 9000! Кішки практично не відчувають солодкий смак, не звертають увагу на колір корму і не мають потреби в різноманітності раціону. Кішка їсть від 10 до 16 разів на день маленькими порціями, і завдяки досить короткому кишечнику транзит корму відбувається швидко. Тому, кішці необхідний легко-засвоюваний корм і постійний доступ до нього.

М’ясні продукти необхідно ретельно переморозити в морозильній камері, не менше 48 год. М’ясо використовується тільки яловиче, причому дуже дрібні жилки та плівочки нарізають разом із ним (розміром 3 см). Свинину, баранину, дичину необхідно обов’язково відварювати (у них можуть знаходитися яйця гельмінтів). Молода телятина ще не містить всього комплексу ферментативних речовин, які необхідні кішці. З субпродуктів можна використовувати серце, печінку та нирки.




ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

Дорослі коти часто не переносять лактозу, тому коров'яче молоко – не кращий продукт для кішки (погано засвоюється та може викликати розлади травлення, аж до діареї. Не можна давати, їжу холодну або гарячу, краще всього, якщо вона буде доведена до кімнатної температури.

Кішки дуже неохоче вживають гарнір (каші, варені овочі), тому, його краще всього подрібнити або натерти на тертці та змішати з м’ясом.

Риба (бажано морська) дається тільки у вареному вигляді, і не частіше 2-х разів на тиждень. Сира риба у харчовому тракті сприяє руйнуванню вітамінів групи В. Але навіть відварна риба не повинна складати основу раціону кішки. Один-два рази на тиждень можна запропонувати кішці свіже яйце (бажано варене).

Велика кількість тваринного білка міститься в молочних продуктах. Але не всі кішки реагують на молоко однаково. Багато люблять манну кашу «розмазню», кисломолочний сир, натертий твердий сир, кисле молоко, ряжанку, кефір. Раціон підбирається індивідуально. Іноді можна дати ложку свіжої сметани або вершків.

Білок рослинного походження міститься, головним чином, в овочах і бобових, але ці компоненти йдуть тільки в якості незначних добавок через погану засвоюваність. Фрукти (наприклад, диню) можна давати іноді за смаком.

Травний тракт кішки пристосований до прийняття вовни, пір’я, кісток, так як її прабатьки харчувалися гризунами та птахами, поїдаючи їх із волосом, кістками та пір’ям. З шлунку корисна складова з’їденої їжі надходить в кишечник, а не перетравлювані складові (вовна, пір’я) кішки відригують, природно, з шлунковим соком!

Час від часу організм вимагає прийняття грубої їжі (трави) для «очищення» шлунку, а точніше – для нормалізації його роботи. У період линьки кішка при вилизування своєї шкурки проковтує багато вовни і в неї з’являється потреба до поїдання трави для прискорення процесу зригування. 

ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ


3. Основні види кормів для собак і котів

Спробуємо розібратися в таких питаннях, відповіді на які або надто заангажовані виробниками і продавцями, або нічого осудного знайти не вдається. 

Перелік питань:

-Хто виробляє корми для собак і кішок? 

-Популярність кормів та їх класифікація.

Чи знаєте ви, що практично всі широко відомі бренди кормів належать кільком корпораціям. 

Корпорація Mars: Royal Canin (Роял Канін), Advance (Едванс), Nutro (Нутро), Sheba (Шеба), Pedigree (Педігрі), Whiskas (Віскас) та ін.

Корпорація Nestle: Dog Chow (Дог Чоу), Cat Chow (Кет Чоу), Friskies (Фрискас), Gourmet (Гурмет), Pro Plan (План) та ін.

Корпорація Colgate-Palmolive: hill's (Хілс).

Корпорація Procter&Gamble: Iams (Ямс), Eukanuba (Эукануба)

При цьому, першим двом лідерам належать 23% і 22% частки світового ринку, відповідно. Виходить, відома всім Нестле, робить і корм для вашої собачки і продукти харчування для вашої дитини. Решта назв, напевно асоціюються у вас з іншими популярними видами продукції самих різних товарних груп. Не буду розвивати цю тему, щоб не докопатися до фактів про те, що відмінності у складі та процесі виробництва молока для цуценяти і дитини немає.

 КЛАСИФІКАЦІЯ КОРМІВ

Класифікація за видом упаковки: мішки, пакети, коробки, банки, паучі. Консерви упаковують у банки з кришкою, яка відкривається спеціальною петлею і блискучі м'які пакети – паучі. Сухі корми невеликих фасовок, до 1 кг, можуть пакувати в картонні коробки, як пральний порошок; розфасовки побільше, зазвичай бувають в пакетах, а 10 кг і більше – вже в мішках. 


Класифікація кормів за вмістом вологи. Вологі і сухі. У перших більше 12% вологи, у других – менш. Цікаво, що на сухі корми припадає 80% продажів, решта – на консерви. При цьому, 55% займають продажу сухих кормів для кішок, 25% – сухих кормів для собак, 15% – консервів для кішок, і тільки 5% - консервів для собак.

Класифікація кормів за призначенням. Корми для конкретних видів тварин – собак, котів, пташок, рибок, конячок і т. д. Спеціалізовані корми – це, скажімо, корм для собак з нирковою недостатністю або корм для цуценят німецької вівчарки. Тобто корм, призначений для досягнення якихось фізіологічних ефектів.

Також бувають повнораціонні і не повнораціонні корми. Перші – це ті, які забезпечують тварину усім необхідним, що можна отримати від живлення і, загалом, немає необхідності годувати вихованця додатково. Ну, звичайно, не забуваємо про воду. Не повнораціонні корми – це всякі смаколики, які дають тваринам через пустощі або заохочення, і дієтичні раціони, призначені для виконання певних завдань, як вилікувати собачку від болячки, при вагітності, для цуценят, для виведення шерсті, при підвищених навантаженнях і т. п.

Класифікація по вартості. Ось ми і дійшли до самого цікавого. Загальноприйняті 4 категорії, згідно з ціною: суперпреміум, преміум, мідл та економ. Іноді, корми економ і мідл об'єднують і характеризують як «продаються в будь-якому магазині». Тобто, це Віскаси і Фріскаси, які можна знайти в будь-якому магазинчику. На ці ж класи припадає левова частка продажів – більше 70%. Про якість та доцільність їх покупки, ми поговоримо нижче. Тут же залишилося додати, що частка продажів кормів класу суперпреміум не перевищує 1%. 

А тепер про якість кормів різних класів. Можна сказати, що якість корму корелює з його ціною. Тому, поділ на класи, згідно з якістю, теж має право на життя, але залишає місце для спекуляцій. Подивимося правді в очі: виробник корму хоче зробити корм дешевше, а продати дорожче. Розбиваючи продукцію на цінові сегменти, доводиться якось викручуватися з якістю. Не можна просто так взяти і продати самий неякісний корм за великі гроші – все-таки, можна втратити ринок. Тому, виробництво кормів різних цінових категорій в корені відрізняється. Корми економ класу виробляють з найбільш низькоякісних продуктів. У хід йдуть субпродукти, соя і злакові культури низьких сортів. Наприклад, м'ясні продукти категорії 4D – це хворі, старі, вмираючі, і навіть мертві тварини – з успіхом використовуються у виробництві. Такі корми, зазвичай, не містять вітамінів, а їх поживна цінність вельми сумнівна. Калорійність не перевищує 250-300 ккал на 100 г. Ветеринар не порадить годувати тварину таким кормом, принаймні, в якості основного харчування. Витрата корму економ класу дуже висока через мінімальну калорійність та поживну цінність. Не можна сказати, що такі корми вбивають ваших тварин (хоча такі заяви постійно звучать в співтовариствах), але можна з великою часткою відповідальності заявити, що користі такий корм не приносить. Більш дорогі корми мідл і преміум класу більш-менш забезпечують вихованців тваринними білками і вітамінами, однак, вони зазвичай щедро присмачені штучними інгредієнтами – барвниками, ароматизаторами та консервантами. Витрата корму нижче з-за більш високої калорійності – до 350 Ккал/100 г. і з-за кращої засвоюваності. Практично, собаці можна давати корми цієї групи, але бажано у вигляді добавки до натуральної їжі або в комбінації з більш якісним кормом. Корми преміум-класу диференціюються на безліч видів, наприклад, за віковими ознаками або за масою. При виборі преміум корму, слід якомога уважніше вивчити характеристики різних виробників, оскільки практично будь-який виробник низькоякісного корму заявляє про його приналежність до класу преміум. І, якщо Акані або Оріджену в цьому плані можна довіряти, то преміум корму з супермаркету – не варто. Він там не може продаватися за визначенням. Ну, і суперпреміум. Виробники заявляють, що корми цього класу виготовлені з інгредієнтів, які придатні до вживання людиною. Це продукти вищого і першого сортів. Я не думаю, що у виробництво йде філе індички, але, тим не менш, в кормі з великою ймовірністю міститься справжнє м'ясо, а не тільки кістки і голови.

Більш того, якщо ви мали справу з консервованими кормами суперпреміум класу (наприклад, Шезір), то могли помітити, що там дійсно є шматки м'яса або риби. Причому не у вигляді каші, а справжні шматки, які можна розламати вилкою і навіть спробувати самому, якщо трохи підсолити. Тому, суперпреміум корм – це однозначний вибір турботливого, але зайнятого господаря. Кажучи це, маю на увазі, що ідеальний корм – це, звичайно, натуралка, але єдиний спосіб забезпечити собаку правильним натуральним харчуванням – це тримати в будинку, крім собаки, ветеринара-кухаря. Загалом, суперпреміум корм забезпечує тварину всіма необхідними поживними речовинами. Крім того, він правильно витамінізований і містить мінеральні комплекси в правильних пропорціях. А джерела поживних речовин мають натуральне походження. 

У лінійках виробників суперпреміум кормів можна бачити сильну диференціацію. 

Лікувальні корми – для кількох видів захворювань: корми при алергіях, ожирінні, панкреатиті, ниркової недостатності, серцевої недостатності, захворюваннях печінки, сечової системи, артритах. 

Повсякденні корми розділені на групи, залежно від розмірів породи та віку. Тобто, якщо у вас собака середньої породи віком 3 роки – для неї є спеціальний корм. Коли їй виповниться 7 років, корм потрібно поступово замінити на спеціальний для середніх собак старше 7 років. Крім того, враховується активність і можлива зайва маса. 

А ще є консерви... Є також спеціальні корми для кількох десятків найпопулярніших порід. Це все про... Про те, що супер-преміум корм від серйозного виробника має безліч рецептів і складається з безлічі компонентів, варіюючи кількість яких можна підібрати ідеальне харчування для будь-якого собаки.

4. Корисні посилання

Нижче наведені посилання на офіційні сайти виробників та реалізаторів супер-преміум кормів для собак і котів.


ПИТАННЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Назвати особливості травлення у собак і котів. 

2. Які натуральні корми тваринного походження слід згодовувати собакам?

3. Які натуральні корми тваринного походження слід згодовувати котам?

4. Чим не можна годувати собак?

5. Чим не можна годувати котів?

6. Які рослинні корми потрібно згодовувати собакам і котам

7. Основні види готових кормів для собак і котів.

8. Особливості кормів Економ, Мідл, Преміум, Суперпреміум

9. Що таке лікувальний корм?


Немає коментарів:

Дописати коментар

Головна

 Домашні дрібні тварини (найчастіше мова йде про собак і котів) разом із людиною вже не одну тисячу років. Поряд із практичністю співіснуван...