Травмування та кровотечі у тварин


План 

1. Травмування та допомога тваринам при травмуванні

2. Поняття про кровотечу. Допомога при кровотечі

3. Корисні посилання

1. Травмування та допомога тваринам при травмуванні

 Якщо ваш домашній улюбленець травмувався, найімовірніше, він відчуває біль, а також страх і розгубленість. Будьте вкрай обережними, щоб не завдати ще більшого болю й самим не наразитися на укуси й подряпини.

 У жодному разі не розраховуйте на те, що навіть найласкавіша тварина не покусає і не подряпає вас, коли вона травмована. Від болю й страху тварина може стати непередбачуваною і навіть небезпечною.

Не намагайтеся обійняти травмовану тварину, ніколи не наближайте обличчя до її рота. У вас може виникнути такий порив, щоб заспокоїти улюбленця, однак цим ви можете лише більше його налякати й додати болю.

Проводьте будь-який огляд повільно й акуратно. Припиніть, якщо тварина ставатиме збудженішою.

За потреби та якщо тварина не блює, надягніть на неї намордник, щоб вона не могла вас укусити.

Для собаки замість намордника можна використати рушник, панчоху або марлевий бинт.

Кота чи іншу невелику тварину можна знерухомити, загорнувши в рушник. Однак переконайтеся, що тварина замотана не надто тісно, а ніс не прикритий і може вільно дихати.

НІКОЛИ не надягайте намордник чи його аналоги, якщо тварина блює.

ВІДЕО: ШОКУЮЧА ТРАВМА ОКА У КІШКИ

Перш ніж переміщувати травмовану тварину, за змоги зафіксуйте ушкодження — накладіть шину або пов’язку.

При перевезенні травмованої тварини обмежте її в невеликому просторі, щоб запобігти додатковому травмуванню. Добре підходять спеціальні переноски, також можна використати коробку чи іншу ємність (але переконайтеся, що у тварини вдосталь повітря). Крупну собаку можна транспортувати на імпровізованих ношах: на дошці, санях, дверях, щільному килимку, ковдрі абощо.

Завжди тримайте медичні документи улюбленця в надійному та легкодоступному місці. Візьміть їх із собою, коли повезете тварину до пункту невідкладної допомоги.

Завжди пам’ятайте, що будь-яка перша допомога, яка надається вашій тваринці, повинна супроводжуватися негайною ветеринарною допомогою або консультацією. Надання першої медичної допомоги не замінює повноцінну увагу ветеринара, але вона може врятувати життя вашій тварині, поки він/вона не отримає професійну допомогу.

ВІДЕО: ЛІКУВАННЯ РАНИ У КОТА

2. Поняття про кровотечу. Допомога при кровотечі

Кровотеча - виливання крові з судин внаслідок їх пошкодження. Може бути зовнішньою або внутрішньою. За походженням розрізняють кровотечі травматичні — виникають унаслідок ушкодження судинних стінок; ерозійні — як результат розпаду тканин; нейротрофічні — внаслідок ушкодження нервів; кровотечу, що виникає після зняття джгута, називають паралітичною.

Якщо кровотеча сильна або тривала, значна втрата крові може призвести до шоку. Втрата лише чотирьох чайних ложок крові на кілограм маси тіла може спричинити шок, який лікарі зазвичай визначають за прискореним серцебиттям і пониженим кров’яним тиском.  Власник тварини має знати, як безпечно зупинити крововтрату в травмованого улюбленця.

 Як зупинити зовнішню кровотечу?

Нижче ми наводимо способи в порядку пріоритетності. Перше правило поводження з травмованою твариною — самим захиститися від можливих травм. Тому вжийте запобіжних заходів, щоб тварина вас не вкусила: скажімо, надягніть їй намордник. Хоч яким способом ви скористаєтеся, негайно зв’яжіться з ветеринаром після зупинки кровотечі чи на шляху до клініки.

 Прямий тиск

Акуратно притисніть багатошарову марлеву серветку (або складену чисту тканину, гігієнічну прокладку чи марлю) до місця кровотечі, щоб вона поглинала кров і давала їй змогу згортатися. Не чіпайте згустків крові, коли вони сформуються. Не прибирайте серветку, якщо кров просочується крізь неї: просто додайте ще кілька шарів матерії та продовжуйте притискати — легко й рівномірно. Серветку можна закріпити на місці довільним перев’язочним матеріалом, щоб звільнити руки для інших маніпуляцій. Якщо немає з чого зробити серветку, притискайте рану долонею або пальцем. Прямий тиск на рану — пріоритетний спосіб зупинити кровотечу.

 

Підняття

У разі сильної кровотечі з лапи акуратно підніміть травмовану кінцівку так, щоб рана опинилася вище рівня серця. Завдяки силі тяжіння знизиться кров’яний тиск в ураженій ділянці — і кровотеча сповільниться. Підняття найефективніше для крупних тварин із довгими лапами, коли відстань від кінцівки до серця більша. Щоб досягнути кращого результату, варто застосувати також прямий тиск із пов’язкою.

 Притискання артерії

Якщо ви застосували прямий тиск і підняття, однак зовнішня кровотеча не зупиняється, притисніть пальцем головну артерію на кінцівці. У разі сильної кровотечі із задньої лапи притискайте стегнову артерію в паховій ділянці (з внутрішнього боку стегна); у разі кровотечі з передньої лапи — плечову артерію у верхній частині лапи, з її внутрішнього боку; якщо рана на хвості — хвостову артерію біля його основи. Продовжуйте застосовувати прямий тиск. Негайно зверніться по ветеринарну допомогу.

 Джгут (турнікет)

Це може бути небезпечно, тому джгут слід застосовувати лише в разі сильної, загрозливої для життя кровотечі з кінцівки (лапи чи хвоста), коли ви не розраховуєте цю кінцівку зберегти. Якщо кров б’є струменем чи ллється з рани пульсуючи — а це буває доволі рідко, — можна розглянути застосування джгута. Використовуйте широку (від 5 см) смугу матерії. Двічі обмотайте її довкола кінцівки та зав’яжіть у вузол. Потім вставте у вузол коротку паличку, олівець чи щось подібне. Обертайте паличку, затягуючи джгут, доки кровотеча припиниться. Зафіксуйте паличку на місці за допомогою ще однієї смуги матерії та запишіть час накладання джгута. Кожні 20 хвилин послаблюйте джгут на 15-20 секунд. Пам’ятайте: цей спосіб потенційно небезпечний і часто призводить до інвалідності чи ампутації. Джгут — це крайній захід, допустимий за серйозної загрози життю!

 Внутрішня кровотеча

Внутрішня кровотеча — це загрозливий для життя стан, проте не такий явний, як зовнішня кровотеча. Хоча кров витікає в шлунок або грудну клітку, це не спричиняє наявності крові в калі чи кровотечі з прямої кишки. 

Утім, є низка зовнішніх ознак внутрішньої кровотечі: 

-тварина бліда (перевірте ясна);

-у тварини холодні лапи, вуха чи хвіст;

-тварина може відхаркувати кров;

-тварина незвично млява.

Якщо ви зауважили будь-яку з цих ознак, негайно доставте свого улюбленця до ветеринара, щоб отримати фахову допомогу. Більшість випадків внутрішньої кровотечі вимагають інтенсивної терапії у ветеринарній клініці. Внутрішньовенно вводять 10% розчин кальцію хлориду, розчин натрію хлориду, 0,1 % розчин адреналіну (протипоказаний при легеневій кровотечі), ефедрин та інші препарати загальної дії.

Пам’ятайте: внутрішня кровотеча невидима зовні.

3. Корисні посилання

Для більш детального інформування про ушкодження та порівняння клінічного перебігу, діагностики та лікування різних видів тварин нижче розміщене посилання




ПИТАННЯ САМОКОНТРОЛЮ
 1. Як часто трапляється травмування у дрібних тварин?
2. Які невідкладні заходи слід провести при травмуванні?
3. В чому заключається лікувальна допомога тваринам при травмуванні?
4. Що таке кровотеча?
5. Назвати види кровотеч.
6. Як проводиться невідкладна допомога при кровотечі?

Немає коментарів:

Дописати коментар

Головна

 Домашні дрібні тварини (найчастіше мова йде про собак і котів) разом із людиною вже не одну тисячу років. Поряд із практичністю співіснуван...