Параметри небезпеки отруйних речовин

 

План

1. Причини отруєнь у собак

2. Симптоми отруєнь різними речовинами

3. Перша допомога та лікування при отруєнні

4. Отруєння у кішок

5. Профілактика отруєнь


1. Причини отруєнь у собак

Причини, через які собакам загрожує отруєння, різноманітні. Тварини нерідко підбирають або поїдають неїстівні предмети внаслідок природної цікавості в поєднанні з низьким рівнем дисципліни. Отруєння може бути результатом недогляду господарів, неправильної організації харчування вихованця або злого умислу сторонніх. Крім харчових отруєнь собакам загрожують нехарчові. 

Багато біологічних токсинів і хімічних отрут є смертельно небезпечними, але якщо своєчасно надати правильну допомогу, є шанс врятувати життя вихованця. Важливо знати симптоми інтоксикації речовинами, які найчастіше викликають отруєння у собак, і правила невідкладної допомоги.

Отруєння у собак можна розділити на 2 великі групи – харчові та нехарчові. Перші більш поширені, до них відносяться всі випадки, коли собака з'їдає неякісну їжу, отруйну рослину, проковтує токсичний неїстівний предмет, хімікати, ліки. В цьому випадку отрути, токсини проникають у кровотік через шлунково-кишковий тракт. Нехарчові отруєння поділяються на контактні (отрута вбирається через шкіру та слизові) та респіраторні (проникає через органи дихання). Респіраторним шляхом собака може отруїтися тютюновим димом, побутовим газом, парами бензину, лакофарбових матеріалів і розчинників. На шерсть найчастіше потрапляють побутова хімія, отрутохімікати для боротьби зі шкідниками та бур'янами, отруєння може бути наслідком неправильного застосування препаратів від зовнішніх паразитів.

Основні причини харчових отруєнь:

  • безконтрольний вигул – собака підбирає на вулиці зіпсовані продукти або отруєну приманку, підкинуту догхантерами, поїдає недопалки, облизує рослини після обробки пестицидами;
  • прострочений готовий корм або годування недоїдками, зіпсованою їжею;
  • частування людськими ласощами, токсичними для собак – шоколадом, виноградом або родзинками, солодощами з ксилітолом;
  • випадково проковтнуті собакою ліки для людей або передозування ветеринарного препарату;
  • отруєння отрутохімікатами (щурячою отрутою, інсектицидами, гербіцидами), побутовою, автомобільною хімією, які зберігаються без запобіжних заходів;
  • регулярне годування готовими раціонами низької якості, з великою кількістю хімічних добавок;
  • незбалансоване харчування. Якщо собаку годувати одним м'ясом і рибою, можлива білкова інтоксикація. Невідповідність балансу поживних речовин в раціоні потребам конкретного вихованця теж може призвести до інтоксикації.

2. Симптоми отруєнь різними речовинами.

Найбільш загальні та поширені симптоми отруєнь – блювота та діарея. Багато отрут впливає на нервову систему, викликає зміни поведінки, порушення координації рухів, сплутаність свідомості. Нерідкі порушення серцевої та дихальної активності, тремор (тремтіння), судоми. Іноді ознаки отруєння проявляються майже відразу після потрапляння отрути в організм, іноді через 7-8 годин або навіть через кілька діб. Клінічна картина значною мірою залежить від того, чим вихованець отруївся. Методика надання допомоги теж варіюється в залежності від причини та механізму отруєння. Тому дуже важливо зрозуміти, чим і як собака отруївся. Розглянемо симптоми інтоксикації речовинами та продуктами, які найчастіше викликають отруєння у собак.


Щуряча отрута. Одна з основних винуватців отруєнь у собак, вихованець може з'їсти як приманку для гризунів, так і мишу, щура, які наїлися отрути, але в останньому випадку ризик отримання небезпечної дози значно нижчий. 

Дія сучасних отрут для гризунів заснована на зв'язуванні вітаміну К, який бере участь в процесі згортання крові, отруєння провокує внутрішні кровотечі, найчастіше страждають травна система та легені, але можливі крововиливи в будь-які органи, так що симптоми різноманітні:

  • блювота та діарея з кров'ю;
  • задишка, слабкість, кашель, кровохаркання;
  • утворення гематом, підшкірних крововиливів;
  • кульгавість внаслідок внутрішньосуглобових крововиливів;
  • напади внаслідок крововиливу в мозок;
  • парези, паралічі, якщо уражені хребет і спинний мозок;
  • поява крові в сечі.

У собак симптоми зазвичай проявляються через 3-5 днів після потрапляння отрути в організм, коли вичерпуються запаси вітаміну К.


Ізоніазид (Тубазид) Це препарат для лікування туберкульозу у людей і улюблене знаряддя догхантерів, дія заснована на блокуванні вироблення гамма-аміномасляної кислоти, яка бере участь у регуляції нервової діяльності. 

Симптоми отруєння проявляються в такій послідовності:

  • разова блювота;
  • порушена координація рухів, нестійка хода;
  • помутніння свідомості, сонливість;
  • рясна слинотеча, піна з рота;
  • судоми.

Препарат діє швидко, може викликати кому на тлі різкого підвищення концентрації молочної кислоти в крові та смерть вже через 2 години після отруєння.


Нестероїдні протизапальні препарати. Найчастіше причиною отруєння стає парацетамол, який вихованець може проковтнути через недогляд господарів. Спроби лікування собак парацетамолом не такі небезпечні, власники зрідка згодовують вихованцеві дозу, яка виявляється токсичною, отруєння парацетамолом з цієї причини більш типове для кішок. 

Великі дози парацетамолу чинять руйнівний вплив на печінку собак, викликають:
  • блювоту;
  • почастішання пульсу та дихання;
  • пригнічений стан;
  • тремтіння;
  • при вираженому ураженні печінки – болісну реакцію на дотик до живота, жовтушність слизових.

Інші нестероїдні протизапальні (ібупрофен, нурофен, диклофенак) можуть викликати гостру ниркову недостатність, виразку шлунку.


Антифриз. Етиленгліколь входить до складу ряду розчинників, просочень для деревини, гальмівної рідини, але причиною отруєння домашніх тварин найчастіше стає автомобільний антифриз. Сам етиленгліколь пригнічує центральну нервову систему, а продукти його метаболізму провокують гостру ниркову недостатність. 

Основні ознаки отруєння:

  • загальмований стан, порушення координації рухів (симптоми сп'яніння);
  • різке скорочення обсягу виділеної сечі;
  • посилена слинотеча, блювота, утворення виразок на слизовій рота.

Порушення нервової діяльності проявляються незабаром після поглинання хімікатів і тримаються до 12 годин, якщо на першій стадії інтоксикації собаці не надати допомогу, через 1,5-3 доби після отруєння виникнуть ознаки ураження нирок.


Івермектин (протипаразитарний препарат). Особливо великий ризик інтоксикації при передозуванні у деяких порід собак (коллі, шелті, австралійська вівчарка). 

У надмірний дозах препарат впливає на головний мозок, викликає тремтіння, порушення координації рухів і орієнтації, рясну слинотечу, виття, скиглення, в найбільш важких випадках можлива кома.

Багато господарів підгодовують своїх вихованців тим, що залишається від обіду. Варто пам'ятати, що для собак звичайна людська їжа може бути токсичною. Багато хто не розуміє поганих наслідків і часто дивується, коли дізнається про наявність тяжких хвороб або про смерть. Рекомендується ознайомитися зі списком отруйних для собаки продуктів і не включати їх до раціону навіть зрідка.

Цукерки та шоколад. Більшість кондитерських виробів містять у складі підсолоджувач ксиліт, а в шоколаді є алкалоїд теобромін. Вони дуже токсичні для собак і можуть викликати, окрім сильного отруєння, низку ускладнень: судоми,  захворювання нирок,  анемію.

Симптоми отруєння проявляються блювотою, слабкістю, зниженою активністю та можуть закінчитися смертю. У такому разі необхідно показати собаку ветеринару. Не можна відкладати чи думати, що все пройде саме.

Алкоголь. Йдеться не лише про алкоголь у чистому вигляді, а про продукти, що зазнають бродіння, наприклад, яблука, томати та дріжджове тісто. 

У складі такої їжі присутній етанол, що може викликати діарею, блювання, підвищену кислотність шлунка, утруднене дихання.

 Виноград. Виноград теж зайняв певне місце серед небезпечних продуктів для раціону собак, але яка речовина викликає розлад травлення, невідомо. 

Після прийому винограду чи родзинок тварина відчуває сильне зневоднення, біль у животі та зниження апетиту. Крім ознак отруєння, важливим моментом є негативний вплив винограду на нирки.

Цибуля та часник. Ці улюблені продукти містять тіосульфат і N-пропілсульфід. 

Обидва компоненти можуть викликати сильну інтоксикацію у вашого вихованця як у сирому, так і у приготовленому вигляді. Велика доза препарату негативно впливає на формені елементи крові, що призводить до анемії.

Авокадо. Містить токсин під назвою «персин», який може призвести до розладу ШКТ у собак. 

У дорослого здорового пса таке отруєння не несе за собою тяжких наслідків і смерті, зазвичай протікає в легкій формі. Причому міститься токсин не тільки в м'якоті, а кісточці і шкірці. 

Насіння та листя фруктів. Не всі фрукти є токсичними, більшість із них спокійно можна додавати до основної їжі. Перш ніж дати собаці якийсь фрукт, варто очистити його від листя та насіння. 

Серед цих продуктів є виняток. На думку експертів, абрикос. М'якуш, листя, стебла цього фрукта містять ціанід, який призводить до почервоніння ясен, прискореного дихання, розширення зіниць.

ПечінкаНадлишок вітаміну А досить шкідливий організму собаки. Ветеринари не рекомендують часто додавати печінку до раціону тварини, оскільки вітамін А може призвести до деформації кісток у будь-якому віці вихованця. Додавати печінку до меню можна 1-2 рази на тиждень.

Жирні продукти. Насичені жири не є отруйними для собак, але продукти з великою кількістю жиру є дуже шкідливими. Перша причина небезпеки – набір зайвої ваги. Ожиріння – це відкритий шлях до різних захворювань. Друга причина криється в ризик запалення підшлункової.

ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

Собакам у жодному разі не можна давати корм для котів (може призвести до смертельного панкреатиту). Це різні організми, у яких співвідношення норми білків, жирів та вуглеводів суттєво різняться.

Горіхи. Горіхи дуже багаті на амінокислоти і ненасичені жири, що, здавалося б, корисно для організму собаки. Але з іншого боку – це висококалорійний продукт, що може спричинити збої в роботі травної системи, алергію. 

Експерти виділяють 4 види горіха, які можна додавати до раціону собаки (кешью, мигдаль, кедрові горіхи та арахіс). Перелік токсичних горіхів: грецькі, фундук, мускат, фісташки,  макадамія.

Молочні продукти. Організм собаки під час дорослішання втрачає здатність перетравлювати молочний цукор, оскільки знижується вироблення необхідних ферментів. Також не можна включати до раціону собаки молочні продукти високої жирності.

ВАЖЛИВО  ПАМ'ЯТАТИ

Якщо ви помітили у свого домашнього вихованця ознаки отруєння – негайно зверніться до ветеринара. Зберігайте токсичні продукти у недоступному для собаки місці. Це дозволить обмежити вас та вашого вихованця від небажаних проблем.

3. Перша допомога та лікування при отруєнні

Потрібно враховувати механізм отруєння, якщо собака надихався отруйними випарами, в першу чергу його потрібно вивести/винести на свіже повітря. Якщо отрута знаходиться на шкірі, шерсті – ретельно вимити. 


При харчових отруєннях необхідно:

  • випоювати собаку великою кількістю води (не можна давати молоко, яке нібито нейтралізує токсини, годувати);
  • викликати блювоту за допомогою слабкого розчину марганцівки, підсоленої води (1,5 ч. л. на склянку води). 
  • дати сорбенти, найкраще Ентеросгель, дозування розраховувати з урахуванням ваги. Якщо його немає під рукою, можна використовувати активоване вугілля, яке знайдеться практично в будь-якій аптечці (в разі отруєння антифризом активоване вугілля неефективне).

ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ

Заборонено провокувати блювоту, якщо собака проковтнув агресивну хімічну речовину (луг, кислоту, нафтопродукти).


Цих заходів може бути достатньо в разі харчового отруєння недоброякісними продуктами, хоча і в таких ситуаціях необхідно якомога швидше звернутися до ветеринарної клініки. Найчастіше організму собаки потрібна допомога, щоб впоратися з наслідками інтоксикації. Якщо собака з'їв щось небезпечне на очах у господарів, не слід чекати появи симптомів, потрібно відразу вести його в клініку та захопити з собою упаковку від засобу, де вказаний його склад. Якщо отруєння сталося поза домом, а за симптомами точно встановити причину отруєння не вдається, в клініці виконають аналізи.

При хімічному, медикаментозному отруєнні часто найважливішою складовою невідкладної допомоги є введення антидоту, а він для кожної речовини свій. При отруєнні етиленгліколем показане крапельне ведення етанолу або фомепізолу, антидотом при отруєнні щурячою отрутою є вітамін К1, для ізоніазиду – вітамін В6, наслідки передозування парацетамолу усувають за допомогою широкого переліку препаратів. Ряд речовин (ксилітол, теобромін, івермектин) специфічних антидотів не має.

У ветеринарній клініці проводиться комплексне лікування:

  • введення антидоту (якщо він існує);
  • промивання шлунку (якщо з моменту потрапляння отрути в організм пройшло не більше 2 годин, для етиленгліколю – до 40 хвилин, при отруєнні шоколадом цей інтервал збільшується до 6 годин);
  • постановка крапельниці для підтримки життєво важливих функцій, купірування симптомів. Набір препаратів залежить від того, які органи та системи постраждали в результаті отруєння. Можуть вводитися протисудомні, діуретики (сечогінні), препарати для підтримки серця, печінки, загальнозміцнюючі;
  • при гіпоглікемії на тлі отруєння ксилітом вводиться глюкоза;
  • при важких формах отруєння щурячою отрутою показане переливання крові;
  • якщо собака сильно ослаблений, пошкоджений травний тракт, може здійснюватися годування через зонд або внутрішньовенне введення поживних розчинів.

Після стабілізації стану подальша підтримуюча терапія відповідно до рекомендацій ветеринарних фахівців проводиться в домашніх умовах, показана дієта.


4. Отруєння котів

З отруєнням у котів власники стикаються часто, будучи головною причиною критичного стану. Неприбрані лікарські засоби або побутова хімія, неякісна або зіпсована їжа, неправильна обробка від паразитів та інші подібні дії призводять до поганого самопочуття у тварин та необхідності вживати заходів щодо порятунку їхнього життя.

Основні причини отруєння у домашніх тварин з'їдена неякісна, зіпсована їжа або отруйні рослини злизані з шерсті або навколишніх предметів отруйні речовини та лікарські препарати отруйні випари, що вдихаються укуси змій або комах

Ознаки отруєння у котів Симптоми отруєння залежать від того, яка речовина спричинила їх прояви. Вони виникають раптово та розвиваються стрімко. Найчастіше ознаки схожі, але є й відмінності. Серед характерних та однотипних симптомів – млявий стан, блювання, діарея, підвищене слиновиділення та судоми.

Особливі симптоми на додаток до характерних

Що робити при отруєнні у кішки?
Якщо немає можливості зробити це найближчим часом або потрібне негайне надання першої допомоги, господар кішки повинен знати наступне.
Якщо отрута потрапила на тіло
Насамперед потрібно позбутися отрути, промивши шкіру та шерсть. Якщо улюбленець не блював, потрібно викликати блювоту. 

Шлунок промивають під керівництвом ветеринара, з яким краще зв'язатися телефоном. За порадою фахівця дається полісорб із ветеринарної аптечки або звичайне активоване вугілля.
Якщо тварина вдихнула отруйні речовини
Кішку виносять на свіже повітря або переносять подалі від місця, де залишилися пари отруйних речовин. 

У разі зупинки дихання проводиться штучне дихання. Якщо треба, робиться масаж серця. При непритомності кішку приводять до тями, піднісши до носа ватку з нашатирним спиртом.
Якщо отрута проковтнута
Протягом першої години після отруєння у кішки викликають блювання. 

За дві години ефекту не буде. У разі проковтування лугу або хімічного розчинника блювоту не можна викликати в жодному разі. Кишківник промивають за допомогою клізми із прохолодною водою або слабким розчином марганцівки. Знову ж таки після розмови з фахівцем.

При наданні допомоги у разі отруєння особливими отрутами, використовуються різні методи, залежно від типу речовин, що потрапили в організм тварини: 
-очисні побутові засоби - кішці дають 1-2 ложки олії, а блювоту не викликають; 
-інсектициди – потрібно викликати блювання, промити шлунок, дати полісорб;
-миш'як – викликати блювоту ;
-антифриз – потрібно викликати блювання, промити шлунок;
-отруйні рослини – викликати блювання, дати таблетку активованого вугілля.

5. Профілактика отруєнь

Для зниження ризику отруєння у собак необхідно:

  • з раннього віку формувати у вихованця звичку приймати їжу тільки від господаря, нічого не підбирати з підлоги, з землі;
  • якщо тварина недостатньо дисциплінована, не відпускати її на вільний вигул;
  • зберігати хімікати та медикаменти в недоступних для собак місцях;
  • не працювати з летючими токсичними речовинами в приміщенні, де знаходиться тварина;
  • використовувати для лікування виключно ветеринарні препарати та строго дотримуватися дозування;
  • годувати вихованця свіжою їжею, готувати спеціально для нього або давати промислові корми високої якості;
  • вивчити перелік заборонених для тварин продуктів та дотримуватись відповідних обмежень.
ПИТАННЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Які найчастіші причини отруєнь у собак?

2. Назвати основні симптоми отруєнь різними речовинами

3. В чому полягає перша допомога та лікування при отруєнні?

4. Які найчастіші причини отруєння кішок?

5. Які смаколики являються отруйними для собак і кішок?

5. Назвати заходи профілактики отруєнь


Немає коментарів:

Дописати коментар

Головна

 Домашні дрібні тварини (найчастіше мова йде про собак і котів) разом із людиною вже не одну тисячу років. Поряд із практичністю співіснуван...